Фізичні вправи

Фізичні вправи

Руханка лише кілька хвилин на день може покращити самопочуття, зміцнити організм, додати емоційних сил. Виконуючи вправи регулярно, у Вас може з’явитись більше енергії. Залежно від стану Ви можете вирішити вийти на пробіжку недалеко від дому. Іншими днями Ви можете вибрати більш повільну активність - неквапливу прогулянку, вправи на розтяжку тощо. Перш ніж почати будь-які фізичні вправи варто проконсультуватися з лікарем, а далі правило одне: прислухайтеся до свого тіла, щоб не перенавантажуватись.

Різні типи фізичної активності

Незалежно від того, скільки у Вас сили та витривалості, Ви можете спробувати кілька простих вправ. У разі потреби Ви завжди можете застосувати режим «з низькою інтенсивністю». Це особливо доречно, якщо Ви не дуже добре почуваєтесь, але все одно хотіли б збільшити фізичну активність. Також, Вам можуть принести полегшення декотрі дихальні вправи, описані нижче.

Дихальна гімнастика

Застосування різних видів дихальної гімнастики може допомогти у покращенні дихальної функції. Наприклад, існують такі дихальні вправи: необхідно робити довгі повільні вдихи через ніс, а видихи – через рот. Виконання таких дихальних вправ може допомогти зменшити стрес. Також існують інші види дихальної гімнастики, які підтримують дихальну функцію, наприклад, діафрагмальне дихання.

Діафрагмальне дихання — це гімнастика, яка може допомогти зміцнити діафрагму та м’язи живота. Це форма глибокого дихання, яка дає змогу більшій кількості повітря надходити до легенів і виходити з них, не втомлюючи м’язи грудної клітки. Для початку сядьте або встаньте прямо і покладіть одну руку на живіт. Стисніть губи, потім повільно вдихніть через ніс, обережно виштовхуючи живіт. Це допомагає збільшити ємність легень. Потім повільно видихніть через стиснуті губи, одночасно штовхаючи живіт всередину і вгору. Це допомагає повністю спорожнити легені. Виконання цієї вправи кілька разів на день може допомогти не тільки зміцнити м’язи живота, але й зменшити задишку.

Розтяжка

Вправи на розтяжку можуть бути корисними, оскільки вони можуть допомогти відновити рухливість у ділянці грудної клітки та спини, що впливає на рух легень і діафрагми.

Розтяжка також може допомогти збільшити довжину м’язів, завдяки чому покращується кровообіг, збільшується надходження кисню до м’язів і відновлюються функції тіла. Спробуйте онлайн-заняття йогою для початківців або зробіть серію вправ на розтяжку.

Аеробні вправи

Відомо, що аеробні вправи можуть покращити здоров’я серця та навіть підвищують настрій. Такі види фізичної активності як прогулянки пішки або на велосипеді, танці – це чудові способи активізувати свій організм. Також вони можуть сприяти збільшенню спілкування з близькими, друзями.

Найбільша цінність аеробних вправ полягає в їхній зручності — Ви можете виконувати їх коли завгодно і де завгодно. Варто почати з чогось нескладного, наприклад, пройтися до поштової скриньки та назад. Потім спробуйте зробити щось таке, що вимагає трохи більше зусиль, наприклад, піти на прогулянку.

Силові тренування

Захворювання на рак, а також деякі препарати для його лікування спричиняють втому, яка призводить до зниження фізичної активності та втрати м’язової маси. Силові тренування можуть дати позитивні результати для покращення рухливості і м’язового тонусу.

Джерела інформації
  1. American Society of Clinical Oncology. Cancer.Net. What is Cancer Rehabilitation? https://www.cancer.net/survivorship/rehabilitation/what-cancer-rehabilitation (останнє відвідування 21.09.2023)
  2. American Society of Clinical Oncology. Cancer.Net. The Benefits of Exercise for People With Lung Cancer. https://www.cancer.net/blog/2018-08/benefits-exercise-people-with-lung-cancer (останнє відвідування 21.09.2023)
повернутися до розділу
«Живіть у гармонії з собою»
наступна стаття
«Подорожі під час лікування»