Інтимна близькість під час лікування

Рак і його лікування можуть впливати на статеве життя. Часто люди не мають сил думати про інтимну близькість, проходячи лікування. Це очікувано. Також, певні побоювання виникають через можливі побічні ефекти лікування.
Обговоріть зі своїм лікарем питання інтимної близькості
Вам може бути незручно обговорювати з лікарем питання інтимної близькості. Проте, не варто нехтувати можливістю отримати фахові відповіді на питання, які хвилюють. Необхідно звернутись до лікаря із відповідними запитаннями та/або сумнівами, аби дізнатись необхідну інформацію про стосунки за обставин хвороби та/або проходження лікування та поговорити з Вашим лікарем перед початком лікування. Так Ви будете більш обізнані, знатимете, чого очікувати, розглянете різні поради і будете більш підготовлено і впевнено почуватись.
Поширені запитання і відповіді на них
Я отримую променеву терапію. Чи не зробить це мене або мого партнера "радіоактивним"?
Ні. Зовнішнє опромінення або статеве життя під час отримання зовнішньої променевої терапії не зробить жодного з Вас "радіоактивним".
Чи безпечно займатися сексом, коли отримуєш хіміотерапію?
Якщо Ваш лікар також підтверджує безпечність – так. Крім того, необхідно користуватись презервативами для безпечного сексу. Якщо Ви практикуєте оральний секс, використовуйте дентальну дамбу.
Я — жінка, і невдовзі я почну хіміотерапію. Як це вплине на моє статеве життя?
Часто під час лікування раку бажання мати інтимну близькість втрачається. Також, жінки можуть відчувати біль під час статевого акту, сухість піхви; час до досягнення оргазму може тривати довше.
Якими можуть бути побічні ефекти у чоловіків, які отримують хіміотерапію?
Чоловіки можуть втратити інтерес до сексу, також у них можуть бути проблеми з ерекцією. Деяким чоловікам може бути важче досягти оргазму.
Чи може мій стан бути пов’язаним з іншою причиною, ніж хіміотерапія?
Люди забувають, що ставлення до сексу дуже сильно залежить від психічного та фізичного стану. На жаль, життя з раком може завдавати значного стресу. Ви можете відчувати страх за майбутнє, фінансовий стан та навіть відчувати провину, якщо вважаєте, що розчаровуєте свого партнера. Також потрібно розв'язувати багато справ, і це відволікає. Ваш лікар може порадити спеціаліста, який допоможе Вам пройти через усі складнощі і покращити емоційний стан.
Я чув/чула, що не можна займатися сексом, тому що партнер може "підхопити рак".
Це один із поширених міфів про секс і рак. Ви не можете інфікувати людину раком, займаючись із нею сексом. Секс також не може спричинити рецидив раку.
Вагітність
Жінка дітородного віку може завагітніти, навіть якщо вона проходить хіміотерапію. Проте, оскільки деякі препарати для лікування раку можуть спричинити у дітей вроджені дефекти, протягом лікування необхідно використовувати методи контрацепції, щоб запобігти вагітності. Якщо Ви завагітніли, негайно повідомте про це своєму лікарю. Він зможе розглянути різні варіанти Вашого лікування під час вагітності або після пологів.
- American Cancer Society. Fertility and Sexual Side Effects in People with Cancer. https://www.cancer.org/cancer/managing-cancer/side-effects/fertility-and-sexual-side-effects.html (останнє відвідування 21.09.2023)