Збереження стосунків

Збереження стосунків

Висловлюйте свої емоції

Рак може стати для Вас надзвичайно сильним емоційним і фізичним переживанням. Часом Ви можете почуватися самотніми, бути замкнутими у собі або не мати бажання спілкуватися з людьми. Але пам’ятайте, що ці відчуття виникають саме через хворобу. Ось кілька способів, які допоможуть Вам спілкуватися з людьми, які турбуються про Вас.

Розмовляйте з близькими та друзями

Рішення розповісти людям, що у Вас рак легені, є глибоко особистим, і пошук найкращого способу поділитися цією інформацією може бути досить стресовим. Ось кілька корисних кроків, які допоможуть Вам у цьому процесі.

  • Крок 1: Вирішіть, з ким саме Ви би хотіли поговорити.
    Якщо Ви вперше повідомляєте, що у Вас виявлено рак легені, поміркуйте, з ким саме би Ви хотіли поділитися інформацією про свій діагноз. Незалежно від того, чи це друг чи близька людина, пам’ятайте, що люди, яким Ви не байдужі, захочуть бути поруч, щоб розрадити Вас.
  • Крок 2: Вирішіть, чи повідомляти усю інформацію відразу.
    Діагноз "рак легені" може бути складною та шокуючою новиною, яку важко усвідомити. Подумайте, наскільки багато Ви хочете розказати на самому початку. Варто, щоб Ваші близькі мали можливість «прийняти» цю інформацію поступово.
  • Крок 3: Знайдіть відповідний час і місце.
    Немає ідеального часу або місця, щоб поділитися такими новинами, але перебування у комфортному для Вас місці, наприклад, у себе вдома, може трохи заспокоїти і Вас і близьку Вам людину.

Розмова з дітьми та підлітками

Залежно від віку дитини, часто буває важко вирішити, що саме розповісти дитині про рак і як пояснити все зрозумілими для неї словами. Варто враховувати вік дитини, розмовляючи з нею про рак. Якщо Ви будете вдавати, що все так само, як було до постановки діагнозу, дитина може відчути, що їй слід тримати свої тривоги при собі. Тому краще не уникати розмови. Якщо у Вас є діти різного віку, варто розмовляти з кожним окремо, оскільки старші та молодші діти можуть сприймати новини по-різному. Для початку запитайте дитину, що вона знає про рак. Будьте чесними, відкритими та готовими спокійно повторити будь-яку інформацію та відповісти на будь-які запитання, які можуть виникнути у дітей. Скажіть їм, як сильно Ви їх любите, нагадуйте, що вони не винні у обставинах, що склалися, і що необхідно зберігати надію. Будьте терплячими.

Допомога у підтримці стосунків

Часто близькі родичі та друзі не знають, як реагувати, коли дізнаються, що в когось із їхніх близьких виявили рак. Коли Ви про це розкажете, Ваші стосунки можуть змінитися навіть через те, що людям необхідний час на усвідомлення отриманої інформації. З деякими людьми стосунки можуть стати міцнішими, а з іншими, на жаль, стати напруженими. Багато в чому це залежить від того, які стосунки були у Вас із людиною до виявлення раку, а також від рівня розуміння людиною цього захворювання.

Якщо стосунки стають напруженими, може допомогти індивідуальна або сімейна консультація. Варто відкрито та чесно поговорити із близькими про свою хворобу. Дайте їм час оговтатися і розібратися зі своїми думками та почуттями.

Тим часом поміркуйте про те, щоб почати спілкуватися також і з іншими людьми, які переживають подібний досвід, спробуйте приєднатись до відповідної групи підтримки або онлайн-спільноти. Пацієнтські спільноти надають можливості більше дізнатися про життя з раком легені, а також сприяють знайомству і зустрічам з іншими людьми, які добре розуміють, через що Вам доводиться проходити.

Дізнайтеся, яку підтримку та ресурси пропонують різні спільноти. Зв’яжіться з іншими людьми, хворими на рак легені, щоб отримати більше інформації та додаткову підтримку і стимул.

Обговоріть діагноз «рак легені» зі своїм лікарем

Обговорити з лікарем свій діагноз і можливі варіанти лікування — це спосіб зрозуміти, чого очікувати та які наступні кроки є найбільш доцільними для Вас. Важливо підтримувати стосунки з Вашими лікарями та медсестрами не лише з метою обміну інформацією в процесі лікування, а і для цілей постійного і змістовного спілкування про Ваше захворювання. Це допоможе лікарям краще зрозуміти Ваш стан та, відповідно, прийняти рішення щодо методів лікування, які підходитимуть для Вас якнайкраще.

Джерела інформації
  1. American Cancer Society. Fertility and Sexual Side Effects in People with Cancer. https://www.cancer.org/cancer/managing-cancer/side-effects/fertility-and-sexual-side-effects.html (останнє відвідування 21.09.2023)
повернутися до розділу
«Живіть у гармонії з собою»
наступна стаття
«Інтимна близькість під час лікування»