Паліативна допомога

Паліативна допомога

Що таке паліативна допомога?

Паліативна допомога, яку іноді називають «комфортним доглядом» або «підтримувальним доглядом», — це підхід, спрямований на покращення якості життя людей, які мають серйозні захворювання, як-от рак легені. Мета паліативної допомоги – запобігти появі симптомів або усунути побічні ефекти лікування, зокрема, біль і стрес. Також така допомога націлена на задоволення психологічних, соціальних та духовних потреб людей, які живуть із раком легені. Паліативна допомога часто рекомендована як стандартна складова лікування раку та може надаватися в будь-який час протягом перебігу онкологічного захворювання. Своєчасне залучення фахівців із надання паліативної допомоги може дати кращі результати у лікуванні.

Паліативна допомога — це не те ж саме, що "хоспісний догляд". Вона не означає, що лікування не є ефективним, і не замінює собою терапію. Хоспісна допомога надається людині, яка перебуває на останніх стадіях невиліковної хвороби, і спрямована на лікування симптомів, а не самого захворювання. Паліативну допомогу можна надавати від початку та продовжувати протягом усього періоду лікування, тоді як хоспісна допомога розпочинається після завершення активної терапії.

У чому полягає паліативна допомога

Рак легені і методи його лікування можуть бути болісними, емоційно виснажливими та складними. Паліативна допомога полягає в тому, щоб допомогти людям із раком легені та їхнім близьким знайти полегшення та підтримку в різних сферах, зокрема:

  • Усунення фізичного болю: Незалежно від того, чи спричинений Ваш біль самим захворюванням чи побічними ефектами лікування, паліативна допомога покликана полегшити біль і дискомфорт, пов’язані з раком легені. Вона може допомогти у разі втоми, втрати апетиту, появи нудоти та блювання, задишки та навіть безсоння.
  • Емоційний і психічний стрес: Діагноз «рак легені» може спричинити тривогу, депресію та страх у людей із цим захворюванням та їхніх близьких. Фахівці з паліативної допомоги працюватимуть із Вами та Вашими рідними людьми, надаючи ресурси для підтримки Вашого емоційного та психічного благополуччя.
  • Підтримка для близьких: Рак легені може бути викликом для близьких людей хворої людини. Фахівці з паліативної допомоги надають близьким необхідну підтримку. Вона допомагає рідним людям хворої людини зрозуміти цілі лікування раку легені та орієнтуватися у складній системі охорони здоров’я. Крім того, така підтримка може допомогти близьким знайти спосіб впоратися зі своєю новою роллю опікуна людини з раком легені, збалансовуючи роботу, домашні справи та інші обов’язки.

Що Вам слід знати про паліативну допомогу

У Вас можуть виникнути питання щодо паліативної допомоги. Надаємо відповіді на декотрі з них. Для отримання більш детальної інформації про можливості отримання паліативної допомоги зверніться, будь ласка, до свого лікаря.

  • Хто надає паліативну допомогу?
    Паліативну допомогу потенційно може надавати багатопрофільна медична команда, яка спеціалізується на наданні допомоги пацієнту протягом усього періоду лікування раку. Разом з медичною командою також може працювати група фахівців з паліативної допомоги. До її cкладу можуть входити різні спеціалісти – дієтолог, духовний опікун, соціальний працівник, лікар, медсестра та інші. Деякі з фахівців можуть працювати із симптомами або навіть проблемами, з якими важче впоратися, як-от сильний біль, сімейний стрес, проблеми, які можуть бути пов’язані з потребою звернення до різних організацій і установ, або складні проблеми медичного характеру.
  • Де може надаватись паліативна допомога?
    Паліативна допомога може бути надана в закладах охорони здоров’я. Для отримання більш детальної інформації про можливі варіанти паліативної допомоги варто звернутись до лікаря.

Поговоріть зі своїм сімейним або лікуючим лікарем

Якщо ви боретесь із фізичним болем, побічними ефектами лікування, психічним або емоційним стресом, паліативна допомога може Вам сприяти в цьому. Поговоріть зі своїм сімейним або лікуючим лікарем, щоб скласти план, який відповідає цілям Вашого лікування. Деякі лікарі одразу рекомендують паліативну допомогу, інші можуть про неї не згадувати. Важливо запитати про варіанти паліативної допомоги.

Джерела інформації
  1. American Cancer Society. Palliative Procedures for Non-Small Cell Lung Cancer. https://www.cancer.org/cancer/types/lung-cancer/treating-non-small-cell/palliative.html (останнє відвідування 21.09.2023)
  2. National Cancer Institute. Palliative Care in Cancer. https://www.cancer.gov/about-cancer/advanced-cancer/care-choices/palliative-care-fact-sheet (останнє відвідування 21.09.2023)
  3. Grassi L., Caruso R., Riba M. B. et al. Anxiety and depression in adult cancer patients: ESMO Clinical Practice Guideline, ESMO open, 2023; 8(2).
  4. National Comprehensive Cancer Network. Palliative Care (version 2). https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/pdf/palliative.pdf (останнє відвідування 25.07.2023)
повернутися до розділу
«Лікування»
наступна стаття
«Хіміотерапія»