Променева терапія

Обговорюючи методи лікування раку легені, Ви могли чути термін «променева терапія». Променева терапія — це поширений метод лікування раку, під час якого використовуються промені інтенсивної енергії для того, щоб знищити або пошкодити ракові клітини та запобігти їхньому росту. Як і рентген, променева терапія триває лише кілька хвилин і не спричиняє біль під час процедури.
Променева терапія, як правило, є методом місцевої дії, яка зосереджується виключно на опромінюваній ділянці. Мета променевої терапії — пошкодити ракові клітини, водночас якомога менше впливаючи на сусідні здорові клітини.
Коли можна застосовувати променеву терапію?
- Окремо або в поєднанні з хіміотерапією, якщо пухлину неможливо видалити з легені хірургічним шляхом або хірургічну операцію проводити недоцільно;
- Перед операцією — щоб зменшити розмір пухлини та полегшити проведення операції;
- Після операції — щоб запобігти рецидиву захворювання;
- Коли необхідно спрямувати лікування на одну ділянку локалізації пухлини;
- Коли необхідно усунути або зменшити деякі симптоми раку.
Побічні ефекти зазвичай зникають після завершення лікування. Повідомляйте своєму лікарю про будь-які побічні ефекти, які у Вас можуть виникнути, щоб він допоміг Вам з ними впоратися.
Поєднання променевої терапії з хіміотерапією: хіміопроменева терапія (ХПТ)
Коли онколог вирішує, що для лікування раку легені необхідно застосувати променеву терапію, він може рекомендувати поєднати її з хіміотерапією. Для комбінації променевої терапії та хіміотерапії використовують скорочення «ХПТ». Онкологи, які обирають такий підхід, застосовують обидва методи лікування у тому разі, коли вважають, що їх поєднання може дати кращі результати, ніж застосування одного або іншого методу окремо.
Якщо пухлину не можна видалити хірургічним шляхом, онколог може рекомендувати лікування за допомогою хіміопроменевої терапії. Хіміотерапія та променева терапія можуть призначатися одна за одною (послідовно) або в комбінації (одночасно).
Одночасне отримання хіміотерапії та променевої терапії може важче переноситися. Але клінічні дані показали, що така комбінація має значні переваги в порівнянні з застосуванням кожного методу окремо.
- American Cancer Society. Radiation Therapy for Non-Small Cell Lung Cancer. https://www.cancer.org/cancer/types/lung-cancer/treating-non-small-cell/radiation-therapy.html (останнє відвідування 21.09.2023)
- National Comprehensive Cancer Network. Non-Small Cell Lung Cancer. https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/pdf/nscl.pdf (останнє відвідування 21.09.2023)