Хірургічне втручання

Під час хірургічної операції разом із пухлиною та тканиною саму легеню може бути видалено - частково або повністю.
Хірургічне втручання найчастіше проводять для лікування недрібноклітинного раку легені (НДРЛ), діагностованого на ранній стадії (стадії I-IIIA), коли пухлина ще не поширилася за межі легені. Воно може бути ефективним для людей, у яких діагностовано НДРЛ ранньої стадії. Хірургічне втручання у разі дрібноклітинного раку легені (ДКРЛ) застосовують лише в тих випадках, коли пухлина виявлена на ранній стадії та локалізована в одній ділянці.
Залежно від типу, локалізації та стадії раку легені, історії хвороби та загального стану здоров’я Ваша медична команда визначить, чи підходить Вам такий варіант лікування, як хірургічна операція.
Методи хірургічних втручань при раку легені
Є два поширені методи хірургічного втручання для видалення пухлини при раку легені. Яку операцію краще провести при конкретному типі раку легені залежить від локалізації, розміру та стадії розвитку пухлини.
- Торакотомія: Під час торакотомії хірург розкриває грудну клітку для отримання прямого доступу до легені.
- Торакоскопія (малоінвазивна хірургічна операція): Під час проведення торакоскопії хірург робить невеликі розрізи для доступу до внутрішніх органів грудної клітки. Потім використовують камеру, щоб візуалізувати та видалити пухлину. Іноді ці процедури виконуються за допомогою робота-хірурга.
Види хірургічних втручань
Видалити пухлину можна за допомогою різних видів хірургічних втручань:
- Лобектомія: Видаляють всю частку легені, уражену раком;
- Білобектомія: Таку операцію виконують тільки на правій легені, коли видаляють дві її частки з трьох;
- Рукавна лобектомія: Якщо пухлина знаходиться в одній частці легені, але проникає також у головний бронх цієї легені, іноді виконують рукавну резекцію. Це означає, що уражену раком частку легені видаляють разом із частиною головного бронха цієї легені;
- Сегментектомія: Оскільки кожна частка легені складається з 3–5 сегментів, в цьому випадку можуть виконувати рукавну резекцію замість видалення всієї частки легені;
- Клиноподібна резекція: Під час клиноподібної резекції хірург видаляє невелику клиноподібну частину легеневої тканини, що оточує пухлину;
- Пневмонектомія: Якщо пухлину не можна повністю видалити з легені шляхом лобектомії або якщо пухлина розташована в центрі, хірург може видалити всю легеню, уражену раком.
Можливі ризики та побічні ефекти хірургічного втручання з приводу раку легені
Як і будь-яке лікування, хірургічна операція через рак легені може супроводжуватися ризиками та побічними ефектами. Поширеним явищем є біль після операції. До можливих ускладнень під час або після операції належать кровотеча, утворення тромбів, реакція на анестезію, ранові інфекції та пневмонія. Не всі пацієнти мають однакові побічні ефекти. Важливо стежити за тим, як Ви почуваєтесь після операції, і повідомити хірурга, якщо у Вас виникнуть проблеми або занепокоєння, щоб ви могли разом усувати побічні ефекти лікування.
Відновлення після операції з приводу раку легені
Ваш організм щойно пройшов через багато випробувань і можуть знадобитися тижні або місяці, щоб почуватися краще. Якщо Ви перенесли торакотомію (відкриту операцію), Вам, імовірно, знадобиться більше часу, щоб відновитися. Ви можете відчути сильніший біль, ніж у разі мінімально інвазивної операції (торакоскопії), під час якої роблять розрізи меншого розміру.
Якщо Ви не мали захворювань легень до операції, Ви за деякий час зможете повернутися до нормальної діяльності, навіть після часткового або повного видалення легені. Однак, якщо у Вас є інші захворювання легень, як-от хронічний бронхіт або емфізема легені, після операції у Вас може посилитися задишка. Прислухайтеся до свого тіла та зверніться до лікаря, якщо маєте якісь занепокоєння.
Додаткові методи лікування
Навіть якщо хірургічне втручання є основним методом лікування, Ваш лікар може порекомендувати додаткове лікування до операції (індукційна ад'ювантна терапія) або після неї (ад’ювантна терапія). Ад’ювантна терапія, зокрема, хіміотерапія, променева терапія або таргетна терапія чи імунотерапія допомагають знищити будь-які ракові клітини, що залишилися в організмі, та знизити ризик рецидиву. Треба зазначити, що таргетна чи імунотерапія можуть бути застосовані тільки за наявності у Вас певних біомаркерів, зокрема, мутації EGFR чи експресії білка PD-L 1.
Обов’язково обговоріть з Вашою медичною командою будь-які додаткові варіанти лікування та діагностики до або після операції.
Після хірургічного втручання з приводу раку легені
Хоча Ви можете добре почуватися після видалення пухлини з легені, важливо дотримуватися плану лікування та спостереження, складеного Вашою медичною командою після операції, та вести здоровий спосіб життя. Це означає притримуватися здорового харчування, залишатися активним і регулярно приходити на прийом до лікаря для подальшого спостереження.
Поради та пропозиції щодо складання плану дій до та після операції містяться в нашому розділі Плані дій у разі НДРЛ ранньої стадії (стадії I-IIIA).
- American Cancer Society. Surgery for Non-Small Cell Lung Cancer. https://www.cancer.org/cancer/types/lung-cancer/treating-non-small-cell/surgery.html (останнє відвідування 21.09.2023)
- Remon J., Soria J. C., Peters S. Early and locally advanced non-small-cell lung cancer: An update of the ESMO Clinical Practice Guidelines focusing on diagnosis, staging, systemic and local therapy, Annals of Oncology, 2021; 32(12): 1637-1642.
- National Comprehensive Cancer Network. Non-Small Cell Lung Cancer. https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/pdf/nscl.pdf (останнє відвідування 21.09.2023)