План дій у разі раку IV стадії

План дій у разі раку IV стадії

Складання плану подальших дій допоможе Вам бути впевненими у ефективності Вашої боротьби з раком легені.

Ніхто не може передбачити, яким буде перебіг раку. Тому дуже важливо дізнатися якомога більше на початку шляху, щоб бути готовими до розвитку подій в процесі лікування.

Важливо розуміти, які кроки Ви можете зробити на початку.

Крок 1: Дізнайтеся про тип і стадію раку легені, який виявлено у Вас

Найперший крок після встановлення діагнозу - з’ясувати, який саме тип раку легені виявлено у Вас. Ваш лікар може повідомити Вам тип і стадію раку під час первинної діагностики. Після цього важливо отримати повний діагноз, який встановлюється після консультацій із різними лікарями та проведення певних аналізів і тестування на біомаркери (у разі, якщо у Вас рак легені ІV стадії). Повна діагностика допомагає отримати цілісну картину саме Вашого захворювання, що дозволить Вам і Вашому лікарю вибрати оптимальний для Вас план лікування.

Крок 2: Тест на біомаркери у разі раку легені IV стадії

Тестування на біомаркери у разі виявлення раку легені IV стадії є доцільним для визначення того, який саме метод лікування раку може підійти саме Вам. Тести на біомаркери зазвичай проводять людям саме із раком легені IV стадії і їх результати можуть суттєво впливати на рішення щодо лікування. Отже, якщо у Вас рак легені IV стадії, важливо запитати свого лікаря про тестування на біомаркери. До поширених біомаркерів, на які можна перевірити Вашу пухлину, належать PD-L1, мутації в генах EGFR, KRAS, BRAF, ALK, MET, RET, NTRK і ROS1. Згідно з рекомендацією NCCN* (категорії 1), пацієнти з метастатичним недрібноклітинним раком легені (НДРЛ), які відповідають певним критеріям, перед початком першої лінії терапії мають пройти тестування на біомаркери PD-L1, EGFR та ALK (якщо це можливо з клінічного погляду)*. Національна загальна онкологічна мережа® (NCCN®) — це альянс 30 провідних онкологічних центрів, які займаються лікуванням, дослідженням та підвищенням обізнаності пацієнтів.

Крок 3: Після тестування проконсультуйтеся з лікарем

Після тестування на біомаркери важливо проконсультуватися з лікарем. Щоб отримати результати всіх тестів, Вам може знадобитися понад 2 тижні. Результати тестування на біомаркери допоможуть визначити варіанти лікування відповідно до Ваших конкретних потреб. Якщо у Вас виявлено рак легені IV стадії та Ви отримали позитивний результат тесту на мутацію EGFR, існує метод лікування, який може Вам підійти, і застосування якого може дати кращі результати у лікуванні. Не забувайте записувати будь-які запитання, які у Вас можуть виникнути щодо тестування та варіантів лікування, щоб поставити їх згодом своїй медичній команді.

Крок 4: Визначте цілі лікування

Варто записувати свої запитання, очікування та прагнення, щоб ділитись ними зі своєю медичною командою. Разом із своїми лікарями Ви зможете поставити реалістичні цілі для досягнення в процесі лікування. Постановка цілей допоможе Вам і Вашій команді лікарів зрозуміти, які є варіанти саме для Вашого випадку, та вибрати відповідний план лікування.

Крок 5: Зробіть усе можливе, щоб дотримуватися свого плану лікування

Після того, як Ви отримаєте результати всіх аналізів і разом із лікарем виберете план лікування, який підходить саме Вам, обов’язково дотримуйтеся рекомендацій лікаря та ставте будь-які запитання щодо побічних ефектів і подальших кроків. Якщо у Вас з’являються будь-які побічні ефекти, важливо якомога швидше поговорити з лікарем. Прислухаючись до свого організму та знаючи про побічні ефекти, можна почуватися більш впевнено в процесі лікування.

Крок 6: Зробіть цілі лікування вагомою частиною Вашого життя

Діагноз «рак легені» може вплинути на різні аспекти Вашого життя. Вам може бути складно розповісти родині або друзям про свій діагноз, але коли Ви поділитесь цією інформацією, Ви можете відчути декотре полегшення. Також варто подумати про можливий вплив ситуації на Ваш фінансовий стан і прийняти рішення щодо продовження роботи.

Не утримуйтесь від запитань
Якщо у Вас з'являються будь-які запитання чи сумніви, пов'язані із лікуванням, варто обговорити їх з лікарями, залученими до процесу Вашого лікування. Тісна взаємодія з медичним персоналом, що опікується Вашою хворобою, може допомогти Вам засвоїти особливості плану лікування, відчути себе комфортніше. Варто відкрито ділитись тим, що у Вас на думці. Не нехтуйте допомогою друзів або близьких, наприклад, якщо у Вас є бажання, щоб вони також були присутні з Вами на прийомі у лікаря, варто попросити їх про це. Увага до тих аспектів життя, які є важливими для Вас, може допомогти Вам досягнути цілей у лікуванні.

Прислухайтесь до свого тіла
Також важливо звертати увагу на загальне самопочуття. Одразу повідомляйте лікарю про будь-які зміни, які Ви помітили у стані свого здоров’я. Слідкуйте за можливими симптомами прогресування раку, до яких належать:

  • Біль у грудях
  • Головний біль
  • Ускладнене дихання
  • Постійний кашель, у тому числі з прожилками крові
  • Ускладнене або болісне ковтання
  • Набряк шиї та обличчя
  • Захриплість
  • Хрипи під час вдиху

Метод лікування, який Ви обрали з лікарем, можливо, на певному етапі доведеться змінити. Це може бути пов’язано із перебігом Вашого захворювання та індивідуальною реакцією на лікування. Саме тому важливо тісно взаємодіяти з лікарем, щоб чітко розуміти і здійснювати надалі необхідні кроки у разі зміни перебігу захворювання. Маючи відповідний план Ви зможете прийняти, за потреби, необхідні рішення і втілити зміни.

Джерела інформації
  1. American Cancer Society. Treatment Choices for Non-Small Cell Lung Cancer, by Stage. https://www.cancer.org/cancer/types/lung-cancer/treating-non-small-cell/by-stage.html (останнє відвідування 21.09.2023)
  2. Hendriks L. E., Kerr K., Menis J. et al. Oncogene-addicted metastatic non-small-cell lung cancer: ESMO Clinical Practice Guideline for diagnosis, treatment and follow-up, Annals of Oncology, 2023; DOI:10.1016/j.annonc.2022.12.009 (останнє відвідування 23.07.2023)
  3. National Comprehensive Cancer Network. Non-Small Cell Lung Cancer. https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/pdf/nscl.pdf (останнє відвідування 21.09.2023)
повернутися до розділу
«Треба діяти»
наступна стаття
«Тестування на біомаркери»