Будьте активним учасником взаємодії з Вашою медичною командою

Будьте активним учасником взаємодії з Вашою медичною командою

Під час лікування раку Вам можуть знадобитися консультації від різних лікарів. Спочатку діагноз може бути встановлений лікарем-онкологом, а потім може виникнути необхідність продовжити консультування у інших лікарів, залежно від плану Вашого лікування та потреб.

Метою спільною діяльності медичної команди має бути врахування всіх аспектів діагностики та лікування раку легені. Дослідження доводять, що команда, яка складається із багатьох лікарів різних спеціалізацій, зазвичай забезпечує більш ефективне лікування, яке покращує результати.

Якою може бути Ваша роль у взаємодії з медичною командою?

Важливо, щоб усі лікарі, з якими Ви консультуєтесь, володіли вичерпною інформацією про план Вашого лікування. Зі свого боку, Ви також зможете добре підготуватися до можливих варіантів розвитку подій, якщо дізнаєтесь якомога більше про своє захворювання, що допоможе Вам також почуватися більш впевнено у процесі лікування відповідно до визначеного плану.

  • Сприяйте обміну корисною інформацією: Ви можете сприяти обміну корисною медичною інформацією між своїми лікарями та/або іншими фахівцями, якщо вони нададуть згоду на повідомлення своїх контактних даних один одному;
  • Інформуйте про свої цілі у лікуванні: розкажіть про свої цілі у лікуванні усім лікарям і медсестрам, з якими Ви взаємодієте. Це допоможе їм пристосуватись до Ваших потреб, націлити процес лікування на досягнення визначених Вами цілей;
  • Занотовуйте важливу інформацію та, за бажанням, приходьте на прийом із близькою людиною: робіть нотатки під час кожного прийому у своїх лікарів і діліться ними з іншими фахівцями своєї медичної команди. За бажанням, Ваша близька людина/друг може також прийти на прийом і зробити свої нотатки;
  • Інформуйте про прийом усіх ліків, які Ви приймаєте, усіх членів Вашої медичної команди. Це допоможе уникнути можливої небажаної взаємодії між різними лікарськими засобами;
  • Прислухайтесь до сигналів свого тіла: ніхто не може знати Ваш організм краще за Вас. Якщо Ви відчуваєте незвичні зміни/ефекти, обов’язково повідомте про них своїй медичній команді.

Поговоріть зі своїм лікарем про прогресування раку

Прогресування раку можуть спричинити різні чинники і в кожного вони свої. В цьому випадку, це може бути ознакою того, що лікування більше не діє. Це означає, що може знадобитися зміна методу лікування.

Навіть якщо Ваше захворювання не прогресує, доцільно все ж поговорити зі своїм лікарем, щоб скласти відповідний план дій на випадок необхідності.

Ось кілька запитань, які допоможуть провести розмову:

  • Як можна перевірити та впевнетись, що моє лікування ефективне?
  • Як Ви можете контролювати прогресування раку у мене? У який спосіб? Чим можу я допомогти контролю зі свого боку?
  • Що відбуватиметься, якщо мій рак стане стійким до лікування? Якими мають бути подальші кроки, якщо призначене лікування більше не діятиме?

Необхідно прислухатися до сигналів свого тіла та звертати увагу на загальне самопочуття. Одразу повідомляйте лікарю про будь-які зміни, які Ви помітили у стані свого здоров’я.

Пошук додаткової підтримки

Діагностування раку легені — новий важкий досвід для будь-якої людини, що викликає цілу низку різних емоцій. Важливо усвідомлювати, що Ви не самотні на цьому шляху. На додаток до тієї підтримки, яку Ви можете отримати від своєї сім’ї/близьких/друзів або завдяки спілкуванню з онлайн-спільнотою, будь-яка додаткова підтримка не буде зайвою. Послухайте історії деяких пацієнтів про їхній особистий досвід, пов’язаний із раком легені.

Намагайтесь знаходити більше часу для себе

Маючи таке захворювання як рак легені, Ви часто відвідуєте лікарів і проходите різні обстеження. Водночас, намагайтесь приділити час також і своїм особистим потребам, які не пов’язані із лікуванням. Це може допомогти Вам впоратися зі стресом. Спробуйте приділити час тій справі, яка приносить Вам задоволення. Ваші улюблені справи - чи то коротка прогулянка, чи то читання книги, - можуть привнести новизну і радість у кожен день життя.

Джерела інформації
  1. Denton E. & Conron M. Improving outcomes in lung cancer: the value of the multidisciplinary health care team. Journal of multidisciplinary healthcare, 2016; 137-144.
повернутися до розділу
«Треба діяти»
наступна стаття
«План дій у разі недрібноклітинного раку легені (НДРЛ) стадій I-IIIA»