Причини та фактори ризику

Причини та фактори ризику

Рак легені може бути виявлений у будь-кого. Хвороба не вирізняє певних людей. Однак є кілька факторів ризику, які можуть збільшити ймовірність захворювання на рак легені. Деякі з них — це вік, певні професійні особливості та вплив окремих хімічних речовин.

Зовнішні фактори ризику

Відомо, що природні елементи або матеріали, які використовувалися під час зведення старих будівель, підвищують ризик захворювання на рак легені. До них належать:

Азбест

  • Азбест – це жаростійкий мінерал, який використовувався в старих будівлях для ізоляції;
  • Якщо азбест не чіпати, він зазвичай не становить небезпеки;
  • Люди, які працюють на азбестових шахтах або в промисловості, де використовується азбест, мають найбільший ризик раку легені;
  • Після контакту з азбестом рак легені зазвичай розвивається протягом приблизно 15 років.

Радон

  • Радон — радіоактивний газ без кольору та запаху. Він утворюється в результаті природнього розпаду радіоактивних елементів;
  • Радон може знаходитись у приміщенні та на відкритому повітрі, але зазвичай у приміщенні він міститься в більш високих концентраціях;
  • Найбільший вплив радону відбувається в будинках та офісних будівлях;
  • Можна перевірити рівень радону в будинках, щоб переконатися, що він не надто високий;
  • У людей, які працюють під землею, наприклад, у шахтах, ризик впливу радону вищий.

Уран

  • Уран — це природний радіоактивний метал. У невеликій кількості він може міститися в деяких породах, ґрунті, воді та навіть у повітрі;
  • Уран використовується на атомних електростанціях і в ядерній зброї. Невеликі кількості можна виявити в керамічній глазурі, електричних лампочках, фотохімікатах та інших побутових виробах;
  • У повсякденному житті ми зазнаємо впливу урану в невеликій кількості.

Люди, які працюють на атомних електростанціях, уранових шахтах і заводах, можуть контактувати з більшими кількостями урану.

У людей, чия професія пов’язана із зовнішніми факторами ризику, або які часто зазнають впливу перелічених елементів, може підвищуватися ризик розвитку раку легені. Вдихання протягом тривалого часу деяких інших хімічних речовин або сполук у зв’язку з особливостями умов роботи також може збільшити ризик раку легені. До таких речовин належать миш’як, продукти переробки вугілля та вінілхлорид. Крім того, відомою причиною раку легені є надмірний вплив дизельних вихлопів.

Куріння

Крім багатьох інших факторів, які можуть спричинити рак легені, куріння також може становити ризик. З часом куріння пошкоджує клітини в легенях, починає змінювати легеневу тканину та може призвести до розвитку раку легені.

Кинути курити може бути надзвичайно важко фізично та емоційно. Але важливо пам’ятати, що навіть якщо Ви приймете рішення кинути курити не відразу, це може змінити ситуацію на краще.

Якщо Ви або Ваша близька людина є курцем, слід обговорити з лікарем різні стратегії, які допомагають кинути курити.
Дізнайтеся, чи необхідно Вам пройти скринінг на рак легені

Чи необхідне Вам обстеження на рак легені?

Якщо Ви вважаєте, що у Вас підвищений ризик розвитку раку легені, слід проходити регулярні огляди у свого лікаря. Під час одного з таких оглядів лікар може провести Вам скринінг раку легені залежно від рівня ризику. Поговоріть зі своїм лікарем про будь-які ознаки або симптоми, які Ви маєте, щоб він міг визначити, чи потрібно Вам пройти скринінг.

Джерела інформації
  1. American Cancer Society. Lung Cancer Risk Factors. https://www.cancer.org/cancer/types/lung-carcinoid-tumor/causes-risks-prevention/risk-factors.html (останнє відвідування 21.09.2023)
  2. American Lung Association. Lung Cancer Causes & Risk Factors. https://www.lung.org/lung-health-diseases/lung-disease-lookup/lung-cancer/basics/what-causes-lung-cancer (останнє відвідування 21.09.2023)
повернутися до розділу
«Що таке рак легені»
наступна стаття
«Ознаки та симптоми»