Поради для близьких

Поради для близьких

Догляд за людиною з раком легені вимагає відповідальності. Часто людина не готова до неочікуваних складнощів, тож необхідність щоденного піклування за хворою людиною може стати доволі важкою справою. Варто пам’ятати, що Вашій близькій людині вкрай потрібна Ваша підтримка. Ваша підтримка може допомогти хворій людині запевнитись, що вона на правильному шляху, збільшити впевненість у власних силах. Ось декілька порад, які Ви можете використати, щоб підтримати близьку людину з діагнозом «рак легені»:

  • Будьте надійним помічником: піклуватися про близьку людину, хвору на рак легені, це означає деякою мірою бути її «очима та вухами». Намагайтеся приходити разом із хворою людиною на усі прийоми до лікаря та заплановані зустрічі. Робіть нотатки. Зробіть календар, до якого матимете доступ Ви і Ваша близька людина, щоб не пропускати заплановані прийоми та процедури. Не бійтеся ставити запитання лікарям. Можливо, Ваша близька людина теж не розуміє певних речей, але через свій стан може почуватись надто наляканою, збентеженою, або просто бути занадто виснаженою, щоб запитати. Ваше уважне і турботливе ставлення має велике значення.
  • Зберіть команду підтримки: якщо друзі або члени сім’ї пропонують допомогу, не нехтуйте пропозиціями, дайте їм можливість також надати свою допомогу хворій людині. За можливості, призначте окрему людину, яка буде координувати час візитів до хворої людини, дзвінки, прибирання та доставку їжі тощо. Це може допомогти Вашій близькій людині, яка хворіє на рак легені, якомога повніше відчути любов і підтримку від оточення.
  • Висловлюйте та «приймайте» емоції хворої людини: деякі дні можуть бути більш «сприятливими» і активними у житті хворої людини, інші – ні. Одного дня Ваша близька людина почуватиметься чудово і зможе піти на прогулянку, а наступного дня, на жаль, ні. Це реальність життя з раком легені. Знайдіть час, щоб спокійно поговорити з людиною, яку Ви любите і про яку піклуєтесь. Запитайте, що вона відчуває насправді. Дозвольте близькій людині сміятися та плакати, коли їй це потрібно, і намагайтеся не розпитувати в чому причина бурхливості емоцій. Проявляйте тактовність, чуйність і намагайтеся ставитися із розумінням до будь-яких проявів емоцій. Ви також можете скористатись підтримкою з боку пацієнтських спільнот, щоб допомогти Вам і Вашим близьким пережити цей час.

Коли Ви взяли на себе відповідальність піклуватися про іншу людину, турбота про себе може відійти на другий план. Це природньо, але потрібно намагатися не забувати про свої потреби. Дуже важливо знайти способи подбати про себе, адже користь Вашої підтримки хворій людині також зменшиться, якщо Ви самі захворієте або виснажитеся. Ось що Ви можете зробити:

  • Добре харчуйтеся та займайтеся спортом: це універсальна порада. Дбати про свій стан здоров’я та самопочуття є ключем до того, щоб долати труднощі, на які неминуче наражатиме Вас життя. Виділіть час щоб приготувати смачну здорову їжу, зайнятися фізичними вправами. Ваш мозок і стан здоров’я «подякує» Вам. І ваша близька людина буде Вам вдячна за постійну турботу.
  • Звертайтеся по допомогу, коли її потребуєте: догляд за людиною з раком легені може вимагати цілодобового залучення. Ви також маєте звертатись за допомогою, коли відчуваєте у ній потребу, адже Ваш «режим» може стати занадто виснажливим як фізично так і психічно. За потреби, дізнайтеся в свого лікаря про консультаційні служби, групи підтримки, які спеціалізуються на наданні допомоги людям із раком легені та їхнім близьким. Або просто поговорить із кимось, кому довіряєте.
  • Знайдіть людей, які перебувають у такій самій ситуації: через втому і переживання Вам може здатися, що Ви єдина людина у світі, яка проходить через такі складні випробування. Варто пошукати контакт з іншими людьми, які доглядають або доглядали за близькими, хворими на рак легені або інші онкологічні захворювання. У них можуть бути свої поради та підказки, які допоможуть Вам впоратися зі своїм пригніченим станом. Навіть, якщо Ви не падаєте духом, Вам може бути все одно корисно поговорити з людьми, які Вас розуміють, оскільки мають схожий досвід.
  • Знайте свої межі: пам’ятайте, що Ви об’єктивно не в змозі вирішити усі проблеми і виправити ситуацію повністю. Будьте чесними із собою та своєю близькою людиною у спілкуванні.
брошура
Життя з раком легені
Розуміння шляху діагностики та
лікування раку легені.
завантажити pdf
Життя з раком легені в Україні
брошура
Чого очікувати
Одночасна хіміопроменева терапія (ХПТ) в разі неоперабельного НДРЛ ІІІ стадії.
завантажити pdf
Життя з раком легені в Україні
Джерела інформації
  1. American Society of Clinical Oncology. Cancer.Net. What is Cancer Rehabilitation? https://www.cancer.net/survivorship/rehabilitation/what-cancer-rehabilitation (останнє відвідування 21.09.2023)
повернутися до розділу
«Живіть у гармонії з собою»
наступна стаття
«Усунення побічних ефектів. Поради»