План дій у разі раку III стадії

План дій у разі раку III стадії

Складання плану подальших дій допоможе Вам бути підготовленими і впевненими у Вашій боротьбі з раком легені. Ось кілька кроків, які підкажуть Вам, з чого почати.

Крок 1: Дізнайтеся більше про рак легені ІІІ стадії

Знайдіть час, щоб дізнатися якомога більше про тип і стадію виявленого у Вас раку легені. Чітке розуміння того, що відбувається у Вашому організмі, може дати Вам і Вашій медичній команді інформацію, необхідну для того, щоб вести боротьбу з раком легені.

Коли рак легені знаходиться на «стадії III», це означає, що пухлину виявлено в легені і лімфатичних вузлах у середній частині грудної клітки (середостінні). У разі пошуку аналогічної інформації в інтернеті, Ви зможете пересвідчитись, що це саме «стадія ІІІ».

Крок 2: Співпрацюйте зі своїми лікарями, щоб скласти індивідуальний план лікування

Варто сформулювати і записати свої запитання, очікування, прагнення, щоб поділитись ними зі своєю медичною командою.

Разом зі своєю медичною командою Ви можете поставити реалістичні цілі у лікуванні. Це також допоможе Вам і залученим до лікування лікарям зрозуміти, які існують варіанти у лікуванні саме для Вас, щоб вибрати відповідний індивідуальний план лікування.

Крок 3: Не утримуйтесь від запитань і не зволікайте з ними

Якщо у Вас є запитання чи сумніви щодо лікування, поговоріть зі своїми лікарями, залученими до процесу. Більш тісна взаємодія з усіма лікарями і іншим медичним персоналом, який допомагає у процесі Вашого лікування, допоможе Вам добре зрозуміти свій план лікування. Крім того, Ви відчуватимете себе комфортніше, висловивши усе, що у Вас на думці.

Наведені нижче запитання допоможуть Вам почати обговорення з Вашою медичною командою, аби якнайкраще розібратись у діагнозі, підходах і процесі лікування раку легені ІІІ стадії:

  • Якими мають бути мої подальші кроки після операції?
  • Що відбуватиметься після того, як я пройду хіміотерапію або променеву терапію?
  • Що робити, якщо мою пухлину неможливо видалити хірургічним шляхом?
  • Що відбуватиметься після того, як я пройду лише хіміотерапію або променеву терапію?
  • Що мені робити, якщо в мене виникнуть побічні ефекти?
  • Що відбуватиметься після того, як я пройду хіміотерапію або променеву терапію, або одночасну ХПТ?
  • Якщо лікування мені допоможе, чи є спосіб запобігти поширенню раку легені або метастазуванню?
  • Чи потрібно мені звернутись також і до інших медичних спеціалістів, крім тих, від яких вже були отримані консультації?
  • Що я ще можу зробити, щоб підтримати здоров’я своїх легень, крім дотримання рекомендацій лікарів щодо прийому ліків?

Крок 4: Дотримання плану лікування

Після того, як Ви отримаєте результати усіх аналізів і обстежень, разом із лікарем Ви оберете план лікування, який Вам підходить. Дотримання усіх складових плану і рекомендацій лікаря є вкрай важливим; слід ставити будь-які запитання: щодо побічних ефектів, щодо подальших кроків і очікувань у лікуванні, - тобто, усі, які Вас цікавлять.

Створення своєї особистої «групи підтримки», що може складатися із Ваших друзів та/або близьких, може допомогти Вам дотримуватись надалі плану лікування. Здебільшого, близькі люди мають бажання допомогти, тож не варто нехтувати цією можливістю – попросіть про допомогу. Передача Вами певних доручень на кшталт приготування їжі, прибирання тощо допоможуть Вам вивільнити час і зосередитися на досягненні Ваших цілей у лікуванні.

Крок 5: Прислухайтесь до сигналів свого тіла

Прислухаючись до свого організму та знаючи про можливі побічні ефекти, можна відчути себе більш впевнено під час проходження лікування. Одразу повідомляйте лікарю про будь-які зміни, які Ви помітили у стані свого здоров’я. Слідкуйте за можливими симптомами прогресування раку, до них належать:

  • Біль у грудях
  • Головний біль
  • Ускладнене дихання
  • Постійний кашель або кашель з прожилками крові
  • Ускладнене або болісне ковтання
  • Набряк шиї та обличчя
  • Захриплість
  • Хрипи під час вдиху

Залежно від перебігу захворювання та Вашої індивідуальної реакції на лікування, метод лікування, що Ви обрали у взаємодії з Вашим лікарем, можливо, доведеться змінити. Важливо бути у постійному контакті зі своїм лікарем, щоб у разі змін у перебігу захворювання Ви би могли своєчасно отримати інформацію про необхідні зміни у лікуванні та забезпечити втілення цих змін зі свого боку.

Крок 6: Обов’язково приділяйте час піклуванню про себе

Незалежно від того, чи Ви ще проходите лікування, чи нещодавно завершили його, піклування про себе має велике значення. Дослідження показали, що виконання фізичних вправ під час лікування раку може зменшити симптоми, зняти стрес, підвищити самооцінку та покращити якість життя. Пам’ятайте, що перед тим, як вносити будь-які зміни у свій план фізичних вправ або харчування, завжди потрібно консультуватися з лікарем. Прочитайте брошуру, щоб дізнатися більше.

Виконуйте вправи з невеликим навантаженням
Навіть якщо Ви відчуваєте втому, вправи з невеликим навантаженням допоможуть Вам почуватися краще. Для початку:

  • Спробуйте пройтись пішки хвилин 10 недалеко від дому. Для першої спроби краще здійснити таку прогулянку разом із кимось, хто міг би підтримати Вас у разі, якщо Ви швидко втомитесь;
  • Спробуйте декілька разів підняти неважкі речі, наприклад, літрову банку з консервацією чи книгу в твердій палітурці. Також з цією метою Ви можете спробувати використати легкі гантелі (близько 1кг);
  • Краще, щоб спочатку хтось був поруч із Вами, оскільки Ви можете швидко втомитись;
  • Спробуйте піднімати неважкі речі. Якщо у Вас є легкі гантелі (близько 1 кг), можете використовувати їх.

Піклування про себе за допомогою правильного харчування
Ви можете помітити, що інколи важко правильно харчуватися, оскільки рак вплинув на Ваш смак, нюх або апетит. Також рак може вплинути на здатність засвоювати поживні речовини з їжі.

Проте, отримання поживних речовин є вельми необхідним. Якщо Вам важко ковтати, Ви можете вживати смузі. Спробуйте абрикосово-апельсиновий смузі, йогуртовий протеїновий смузі або смузі з зеленого чаю. Також може бути доцільним проконсультуватися з дієтологом, перш ніж вносити будь-які зміни у свій раціон.

Приділяйте час відпочинку

Лікування може вплинути на Ваш емоційний і фізичний стан. У деякі дні Ви можете почуватись виснажено. Варто знайти час, щоб розслабитись, подивитись улюблений фільм або телепередачу, почитати.

брошура
Життя з раком легені
Розуміння шляху діагностики та
лікування раку легені.
завантажити pdf
Життя з раком легені в Україні
брошура
Чого очікувати
Одночасна хіміопроменева терапія (ХПТ) в разі неоперабельного НДРЛ ІІІ стадії.
завантажити pdf
Життя з раком легені в Україні
Джерела інформації
  1. American Cancer Society. Treatment Choices for Non-Small Cell Lung Cancer, by Stage. https://www.cancer.org/cancer/types/lung-cancer/treating-non-small-cell/by-stage.html (останнє відвідування 21.09.2023)
  2. Ramnath N., Dilling T. J., Harris L. J. et al. Treatment of stage III non-small cell lung cancer: Diagnosis and management of lung cancer: American College of Chest Physicians evidence-based clinical practice guidelines. Chest, 2013; 143(5), e314S-e340S.
  3. Remon J., Soria J. C., Peters S. Early and locally advanced non-small-cell lung cancer: An update of the ESMO Clinical Practice Guidelines focusing on diagnosis, staging, systemic and local therapy, Annals of Oncology, 2021; 32(12): 1637-1642.
  4. National Comprehensive Cancer Network. Non-Small Cell Lung Cancer. https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/pdf/nscl.pdf (останнє відвідування 21.09.2023)
повернутися до розділу
«Треба діяти»
наступна стаття
«План дій у разі раку IV стадії»