План дій у разі недрібноклітинного раку легені (НДРЛ) стадій I-IIIA

План дій у разі недрібноклітинного раку легені (НДРЛ) стадій I-IIIA

Якщо у Вас виявлено рак легені ранньої стадії (стадії I-IIIA), складання плану подальших дій допоможе Вам почуватися впевнено та підготуватися до боротьби з раком.

Рання стадія раку легені зазвичай означає, що пухлина ще не поширилася на віддалені органи та може бути видалена хірургічним шляхом. Рак часто діагностують за допомогою методів візуальної діагностики або таких процедур як біопсія. Біопсія — це вилучення групи клітин або тканини, щоб їх міг дослідити патолог та підтвердити, що новоутворення дійсно є злоякісним. Мета хірургічного втручання на ранній стадії раку легені — видалити пухлину, щоб досягти збільшення життя до 5 років та більше.

Ось деякі кроки, які допоможуть Вам зорієнтуватися на ранній стадії раку легені.

Крок 1: Дізнайтеся більше про рак легені

Після того, як лікар діагностував рак легені, перш за все, він спробує визначити розмір пухлини та чи поширилася вона за межі легені, і якщо так, на які органи. Це називається стадіюванням, або процесом визначення стадії захворювання.

Поговоріть зі своєю медичною командою та знайдіть інформацію про тип і стадію раку легені, який діагностовано у Вас. Чітке розуміння того, що відбувається у Вашому організмі, допоможе Вам приймати зважені рішення разом із Вашою медичною командою на кожному етапі Вашої боротьби з раком.

Крок 2: Визначте свої цілі у лікуванні і подальшому житті

Діагноз рак може впливати на всі аспекти Вашого життя. Зараз саме час подумати про найважливіші речі у Вашому житті. Подумайте про свою сім’ю, кар’єру, улюблені заняття, обов’язки. Які сімейні події важливі для Вас? У чому Вам знадобиться допомога?

Чи варто почати по-іншому використовувати свій вільний час? Це слушний час, щоб попросити друзів або близьких про підтримку – допомогти у домашніх справах, відвезти дітей до школи тощо. Також варто приділити час спілкуванню з приємними для Вас людьми.

Записуйте свої думки, запитання, очікування та прагнення і діліться ними зі своєю медичною командою. Разом Ви зможете встановити реалістичні цілі лікування та скласти план, який підходить саме Вам.

Крок 3: Пройдіть тестування на біомаркери

Тестування на біомаркери, яке також називають генетичним тестуванням, молекулярно-генетичним тестуванням або тестуванням на наявність мутацій, є важливою складовою постановки повного діагнозу. Це допоможе визначити, які методи підходять для лікування саме Вашого типу раку легені.

Біомаркери — це біологічні молекули, що містяться в крові або тканинах та можуть слугувати індикаторами різних захворювань. В онкології біомаркерами можуть називатися деякі зміни у генах, а саме мутації. Отримання докладної інформації про біомаркери раку може бути корисним, щоб встановити, який у Вас тип раку, та підібрати варіанти лікування, які будуть ефективними саме для Вас. Біомаркери, які Ви визначатимете, залежатимуть від типу та стадії раку легені. Обов’язково запитайте у своєї медичної команди про тестування на біомаркери.

Крок 4: Обговоріть варіанти лікування

На ранній стадії раку легені основним методом лікування є хірургічне втручання, метою якого є видалення пухлини. Залежно від розміру та локалізації пухлини може бути проведено або лише хірургічну операцію, або лікар може порекомендувати додаткове лікування перед операцією (неоад’ювантна терапія) чи після неї (індукційна або неоад'ювантна терапія).

Прикладами неоад’ювантної терапії є хіміотерапія та/або променева терапія, і також нею може бути імунотерапія. Ад’ювантною терапією можуть бути такі методи лікування, як хіміотерапія, променева терапія, таргетна терапія та імунотерапія. Обов’язково обговоріть повний план свого лікування з Вашою медичною командою.

Крок 5: Складіть план разом зі своєю медичною командою

Ваша медична команда готова допомогти Вам на кожному кроці Вашого шляху. Працюйте разом, щоб скласти повний план лікування.

Коли Ви співпрацюєте зі своїми лікарями в складанні плану лікування, важливо ставити запитання. Якщо у Вас рак легені ранньої стадії, Ви можете почати з таких запитань:

  • Виходячи із обставин саме мого діагнозу, чи можлива операція? Якщо так, як саме вона проходитиме, що саме відбуватиметься під час операції, і скільки часу знадобиться мені для відновлення?
  • Що відбуватиметься після операції? Які варіанти ад’ювантної терапії, у разі їх існування за даних умов, підходять саме для мого типу раку легені?
  • Що відбувається з організмом під час хіміотерапії та/або опромінення, та як саме відбувається таке лікування?
  • Чи перевірялася моя пухлина на біомаркери?
  • Які побічні ефекти я можу очікувати?
  • Що я можу зробити додатково, щоб надалі зберігати мої легені якомога здоровішими?

Крок 6: Дотримуйтесь індивідуального плану лікування та спостереження

Рецидив означає, що рак, на жаль, з’явився знову (після лікування). Потрібно розуміти, що причина полягає не у тому, що лікування «не спрацювало» або «виявилось хибним». Це лише означає, що в організмі ще залишається певна кількість клітин, які не піддаються виявленню (мікрометастази). З часом ці клітини можуть перетворитися на пухлину, яку вже можна буде виявити.

Як підтверджує саме життя, послідовність є важливою у багатьох речах. Так само вона є значущою, коли мова йде про життя з раком легені. Після завершення початкового лікування лікар може попросити Вас приходити на періодичні огляди або сканування. Дуже важливо дотримуватися плану спостереження та встановити пріоритетність виду лікування, особливо коли йдеться про виявлення рецидиву. До операції та одразу після неї основну роль у Вашому лікуванні міг відігравати лікар-хірург. Надалі важливо також отримати направлення до лікаря-онколога – він забезпечуватиме належне довгострокове спостереження. Лікар-онколог відіграватиме надалі ключову роль у Вашому лікуванні, маючи розуміння «повної картини» та надаючи відповідні рекомендації щодо наступних кроків.

Щоб зменшити ризик рецидиву раку, після операції Ваш лікар може призначити ад’ювантну терапію.

Крок 7: Знайдіть підтримку

Рак легені може викликати різні емоції та тривоги; Вас також може непокоїти можливість рецидиву.

У кожної людини свій шлях боротьби з раком легені. Водночас, більшості людей не завадить декотра додаткова підтримка та корисні поради, які можна знайти, користуючись відповідними ресурсами. Отримання інформації від спільноти людей, які розуміють Ваш стан і шлях, який Ви проходите, допомогло б Вам і Вашим близьким відчути себе поінформованими, зрозуміти, що Вас почули, отримати додатковий стимул для втілення необхідних кроків у лікуванні.

брошура
Життя з раком легені
Розуміння шляху діагностики та
лікування раку легені.
завантажити pdf
Життя з раком легені в Україні
брошура
Чого очікувати
Одночасна хіміопроменева терапія (ХПТ) в разі неоперабельного НДРЛ ІІІ стадії.
завантажити pdf
Життя з раком легені в Україні
Джерела інформації
  1. American Cancer Society. Treatment Choices for Non-Small Cell Lung Cancer, by Stage. https://www.cancer.org/cancer/types/lung-cancer/treating-non-small-cell/by-stage.html (останнє відвідування 21.09.2023)
  2. Remon J., Soria J. C., Peters S. Early and locally advanced non-small-cell lung cancer: An update of the ESMO Clinical Practice Guidelines focusing on diagnosis, staging, systemic and local therapy, Annals of Oncology, 2021; 32(12): 1637-1642
  3. Grassi L., Caruso R., Riba M. B. et al. Anxiety and depression in adult cancer patients: ESMO Clinical Practice Guideline, ESMO open, 2023; 8(2).
  4. National Comprehensive Cancer Network. Non-Small Cell Lung Cancer. https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/pdf/nscl.pdf (останнє відвідування 21.09.2023)
повернутися до розділу
«Треба діяти»
наступна стаття
«План дій у разі раку III стадії»